Harrow in LEAF logo


Allotment Associations & Horticultural Groups in Harrow, Middlesex

2017 Show Prize Winners         (Previous Years: 2016 ,2015 ,2014 , 2013 , 2012 , 2011 , 2010 )    Beekeepers

Trophy Awarded for Winner
Banksian Medal most points in horticultural classes John Harding
Alan Brooks Trophy second highest points in horticultural classes John Hillier
Vegetable Shield most points in vegetable classes John Hillier
National Vegetable Society Medal best vegetable exhibit Peter Weller
Fruit Cup most points in fruit classes Graham Weidle
Flower Cup 1 most points in flower classes excluding dahlias Jill McLoughlin
Flower Cup 2 best flower exhibit excluding dahlias Graham Weidle
Pot Plant Cup best pot plant Jill McLoughlin
Dahlia Cup most points in dahlia classes Peter Weller
National Dahlia Medal First Prize
Second Prize
John Harding
Graham Weidle
Dahlia Championship Cup best collection of 3 varieties of dahlia Peter Weller
Cacti Cup most points in cacti classes John Hillier
Floral Art Cup best floral art exhibit Jo Stephenson & H Grimes
Wine Cup most points in wine and beer classes Margaret Mayes
Preserves Cup best preserves exhibit Christine Salter
Cookery Cup most points in cookery classes Marion Sharp
Craft Cup best craft exhibit Jill McLoughlin
Painting Shield best painting exhibit Stephen Painter
Photography Cup best photography exhibit Frances Goldingay
Top Vase First Prize
Second Prize
G Weidle
M Mayes
Top Tray First Prize
Second Prize
Third Prize
Peter Weller
John Hillier
John Salter
Inter-Society Cup best collection of vegetables, fruit, flowers, cookery and preserves Newton Park HS
Junior Cup Best junior craft exhibit Torin Painter
Harrow in LEAF Cup Society with most points overall Harrow Beekeepers Association
The People's Choice competition - voted for by Show visitors Odd Shaped Vegetable or Fruit

First Prize
Second Prize
Third Prize
 
 
Diana Dolman
John Salter
Brian Vaughan


2017 Show Prize Winners: Honey, Mead and Beeswax

Cup Class Winner
GEC Cup Individual with highest points in Honey Section Jo Telfer
Rogers Cup Best Honey in Show Jo Telfer
Heather Cup Best Honey, any type or colour in Class 155 Doreen Tylden-Pattenson
Harry Marsh Shield Novice with most points in classes 156 and 157 Casper Kennedy
Mrs Garbe Bowl Best large tablet of beeswax in Class 162 Jo Telfer
Wembley Cup Best sculpted beeswax exhibit in Class 165 Jo Telfer
Association Cup Best Honey Cake in Class 173 Michael Tylden-Pattenson
Association Mead Cup Best Dry Mead in Class 170 Jo Telfer
Garbe Cup Best Sweet Mead in Class 171 Jo Telfer
Gardner Cup Best frame of honeycomb in section Class 159 Jo Telfer
Ernest Hayllar Trophy Best Bees in an observation hive Class 161 Jo Telfer
John Harley Trophy Best Photograph in Class 176 Sue Girvan
Dr Timmin's Rosebowl Best display of products from a hive in Class 179 Doreen Tylden-Pattenson
HBKA Childrens Trophy Best Childrens painting/drawing in Class 178 N/A
Zoe Puxley Cup Best Beeswax Candle in Class 166 or 167 Odette Thomas
BBKA Blue Ribbon Best Exhibit in section N/A


2017 Show Prize Winners - Photo Gallery

Awards presented by Susan Anderson, Harrow Councillor and Harrow in LEAF supporter with assistance from Frances Goldingay and Sarah James.

2017 prizes Let's give prizes... frances goldingay Frances Goldingay marion sharp Marion Sharp john harding John Harding
John Salter John Salter Jill Mcloughlin Jill Mcloughlin Jo Telfer Jo Telfer sue girvan Sue Girvan
jo stephenson Jo Stephenson john hillier John Hillier Casper Casper Kennedy new face2 Michael Tylden-Pattenson
graham weidle Graham Weidle peter weller Peter Weller doreen pattenson Doreen Pattenson christine salter Christine Salter


Click here to view photos from Monday 28th 2017 Show grounds.

Thanks to those who submitted photos above.



2017 Harrow in LEAF. All rights reserved. home | contact us